Navigační menu

Menu

    


Vzkazy
Uživatelské menu
Kategorie: Teorie potápění

Co je to DIR?

Co je to DIR ? Překlad anglického spojení Doing It Right - dělat to dobře. DIR konfigurace výstroje vznikala řadu let a to zejména při jeskynním potápění...

DIR (Doing It Right)

    Co je to vlastně DIR ?

 

    Co je to DIR ? Překlad anglického spojení Doing It Right - dělat to dobře. DIR konfigurace výstroje vznikala řadu let a   to zejména při jeskynním potápění. Právě ve stísněných prostorách, mnohdy stovky metrů od východu, si nemůžete dovolit úplné selhání vašeho vybavení. Některé součásti jsou zdvojené, jiné úmyslně vynechané. Vše má své místo a pořádek, který má za účel jediné - Vaše bezpečí.

Seznam základních pojmů

    Back plate

    Základem a hlavním rozdílem oproti běžnému vybavení je počet láhví. Na zádech budete mít hned dvě, propojené můstkem z ventily. Připevněny jsou na tzv. backplate, tedy železnou desku s popruhy. Ta slouží zároveň jako zátěž a nahrazuje tak mnohdy nekomfortní opasek s olovy. Pro dovyvážení se používají speciální olova, která se montují mezi láhve.

 

    Křídlo

    Namísto klasického jacketu se používá duše, která je nazývána podle svého tvaru křídlo. Obrovskou výhodou je, že Vás netlačí po obvodu hrudníku a drží správnou, tedy vodorovnou, polohu těla. V levé spodní části je zpravidla jediný "výpušťák". Čím méně, tím lépe. Samotná duše je opatřena pevným obalem, který ji chrání před protržením. Často se můžete setkat s názorem, že křídlo je nepraktické na hladině, kde Vás obrací tváří do vody. Při plavání na zádech ale nezaregistrujete žádnou komplikaci a časem Vám tento styl začne připadat i pohodlnější.

 

    Automatiky

    Právě selhání prvního nebo druhého stupně každoročně zapříčiní řadu fatálních nehod. Proto jsou používány dvě, na sobě nezávislé, automatiky. Pokud se podíváte na obrázek, všimnete si několika hadic, z nichž každá má své pevně dané místo. Z levé strany Vám vede dlouhá hadice (hlavní automatika) a napouštění středotlaká hadice k inflátoru. Zprava potom záložní automatika, manometr a napouštění suchého obleku.

 

    Záložní automatika

    Záložní automatiku je dobré mít vždy po ruce, a proto ji máte na gumičce u krku. Jednoduchý mechanismus může v kritické situaci opravdu pomoci. Často vidíte "záložky" na karabinách, provázcích nebo jiných vynálezech. Sami si asi umíte představit, jak dlouho ji potom hledáte.

 

    Lahve

    "Dvojče" - dvě láhve propojené můstkem. Nejčastěji jsou používány láhve s objemem 12 litrů, ale můžete se setkat i s 10, 15 nebo 20 litrovými. Pohromadě je drží skruže, na které se připevňuje zátěž, duše a backplate. Můstek je opatřen celkem třemi ventily. Dva jsou klasicické jako u monoláhví, ten uprostřed můstku slouží k dočasnému oddělení rezervy vzduchu v obou láhvích. Při nekontrolovatelném úniku plynu tak máte možnost zachránit alespoň polovinu. Na všechny ventily by jste si měli pohodlně dosáhnout, protože jinak jsou víceméně zbytečné.

 

 

 

 

 

Zdroj: ADREX.cz

print Formát pro tisk

 
shout box
Navigační menu

Menu

img

Doporučujeme

    

Hledej
  Zadejte klíčová slova podle kterých chete na stránkách vyhledávat.
Designed by simon.cz